logo

Süleyman Latif YUNUSOĞLU “Milliyetçilik ve Ülkücülük” konferansı verdi

23. Dönem MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif YUNUSOĞLU Akçaabat Ülkü Ocaklarında “Milliyetçilik ve Ülkücülük ” konulu konferans verdi.

Akçaabat Ülkü Ocakları’da gerçekleşen konferansın konusu Milliyetçilik ve Ülkücülük olarak belirlendi.

Akçaabat Ülkü Ocakları Başkanı Melikşah Atasoy’un ev sahipliği yaptığı konferansın konuklarının arasında MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci’de vardı.

Yasin-i Şerif okunduktan sonra başlayan konferansta Süleyman Latif Yunusoğlu şunları kaydetti ;

“Milliyetçiliği, 1789 Yani 18. Yüzyılda Fransız ihtilalı ile Avrupalılar öğrendi ve kavradı.

  1. yy da Avrupa’da krallıklar, imparatorluklara bağlı devletler kumuşlardır. Büyük germen imparatorluğu, İspanya krallığı gibi o zamanki dönemlerde Milliyetçilik insanların kafasında çok gelişmiş değildi. Mesela İspanyollar gidip Fransa krallığının emrine girip savaşçı oluyorlardı.

Oysa bir üyesi olmaktan gurur duyduğumuz yüce Türk Milletinde Milliyetçilik kavramı tarih sahnesinden çıkışından buyana var olan bir duygudur.

Ancak bizim ülkemizde bu kavramı çok iyi değerlendiremeyen bir takım insanlar milliyetçilik ideolojisini Avrupa’da başlayan Fransız İhtilalıyla bütün dünyaya yayılan kavram olduğu biliyorlar.

O yüzden Türk Milliyetçiliği başka milletlere olan öfkeden değil kendi milletimize olan sevgiden meydana gelmektedir. Irkçılığı reddeden Kültür Milliyetçiliğidir. Kafatasçılık değildir.

Milliyetçiliğimiz İslam’ın reddettiği asabiyetçilik değil, İslam’ın emrettiği Milletini sevme ve hizmet etmektir.

Türklerin her zaman hedefleri kızıl elmaları olmuştur. Malazgirt Zaferinden sonra Türklerin Kızıl elması İstanbul olmuştur. İstanbul’dan sonra Viyana olmuştur. Defalarca kuşatılan Viyana alınamayınca Anadolu bu günkü topraklarına kadar geri çekilme devam etmiştir. Cumhuriyetin Kurucu iradesi Türk Milliyetçiliği olmuştur. Tek parti döneminde 1944’te Türk Milliyetçileri hapse atılmıştır. Rahmetli Hüseyin Nihal Atsız, Yusuf Akçura, Ziya Gökalp büyük Türk milliyetçilerindendir.

 

Ülkğücülük, Rahmetli Başbuğumuzu belirttiği üzere Türklük gurur ve şuuru İslam Ahlak ve faziletini benimsemek ve yaşamaktır. Türk Milletini en kısa sürede çağlar üzerinden atlatarak ilim ve teknikte lider konuma getirmektir. Bulunduğumuz çağda kızıl elmamız budur. Nizamı Âlem için İlay-ı Kelimetullah Ülküsüdür.

1969 seçimlerinde MHP Adana’dan 1 Milletvekili çıkarmış oda Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş olmuştur. 1973 Seçimlerinde 3 Milletvekili 2 Bakanlık, 1977 seçimlerinde 16 Milletvekili çıkardı.

MHP’nin Milletvekili sayısı seçimde katlanarak artıyor. 1981 yılında MHP 100 Milletvekilini hedefleniyordu. O zaman MHP önce 2 bakanlıkla hükümette temsil ediliyor. 1977 seçimlerinden sonra 5 bakanlıkla temsil ediliyordu. 4’lü ve 3’lü koalisyonlarda 1981 seçimlerinde 100 Milletvekili alınırsa 2’li bir koalisyon yarı yarıya temsil hakkına sahip olup 1985 yılında MHP’yi tek başına iktidara getirmek hedefleniyordu.

1980’e kadar bu hedefe çok güzel bir şekilde gidildi. 1.3.5.16.100 sonra beklide 250 Milletvekili ile MHP’nin iktidara gelmesini sağlanacaktı. Türklük ve İslam düşmanları MHP’nin hiçbir zaman iktidara gelmesini istemezler. Hem içeridekiler hem dışarıdakiler.

O zaman 2 kutuplu dünya vardı. Bir kutup ABD diğeri SSCB ikisi de dünyaya hakim olmak istiyor.

Güçlü bir Türkiye, MHP‘nin iktidar olduğu bir Türkiye, kalkınma hamlelerini gerçekleştirir. Türklük ve İslam dünyasında bir hâkimiyet kurup lideri durumunda olursa ne ABD, ne SSCB kalır. Bu tespiti ABD görünce TSK’da ki komutanlara etki ederek Türkiye’de terör ve anarşiyi körükleyerek 1980 öncesinde terör ve anarşinin azmasında batılı devletlerin başta ABD’nin olmak üzere rolü vardır.

 

Batı diyor ki Dünyada ve Türkiye’de Ülkücülük büyük bir değer haline geldi. ABD çok büyük bir araştırma yapılıyor en disiplinli teşkilatlar araştırması, sonuçları yayınlanıyor. İlk üç sırada kim var biliyormusunuz? 1. Sırada CIA, 2. Sırada KGB, 3. Sırada Ülkü Ocakları bu ABD’yi yönetenlerin uykularını kaçırıyor. Ülkü Ocakları diğerleri gibi devlet teşkilatı değildir. Türk gençliğinin teşkilatı ve o teşkilatın kalkanı olan MHP‘nin iktidar olacağını tahmin edip 1980 darbesi yapılıyor.”

Soru cevap şeklide devam eden konferansın sonunda misafirlere çay ikramı yapıldı.


Yoruma kapalı.