logo

Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü kutlu olsun !

Değerli hemşerilerim, kıymetli dava arkadaşlarım! Tarihi şan ve şerefle dolu olan milletimizin  hafızasına adını  altın harflerle yazdıran Çanakkale Zaferinin 104. seneyi devriyesindeyiz.

Öyle bir zafer ki aynı zamanda milletimiz için hüzünlü ve yürekleri buruk bırakan bir varlık yokluk mücadelesinin onurlu ve haklı duruşudur Çanakkale. Pek çok açıdan mühim ve bir o kadar değerli olan bu zafer sadece necip milletimizi değil aslında tüm dünyanın kaderini de belirlemiştir. Rusya da rejim değiştiren, İngiltere de ekonomik çöküşe sebep olan, Asya’da sömürge halindeki milletlere bağımsızlık şuuru aşılayan destansı bir mücadelenin adıdır Çanakkale.

Başta şehrimiz olmak üzere ülkemizin pek çok lisesinin mezun veremediği, okuması gereken kınalı kuzuların cepheye gittiği, bu savaşta her cephesi destansı hadiselerin cereyan ettiği, her köşesi Şehit kanıyla sulanan vatanımızın şah damarı olup oluk oluk Şehit kanının toprağa ve suya karıştığı bir devrin güneşinin battığı yer olmuştur.
Akif’in:

”Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
Gömelim gel seni tarihe” desem, sığmazsın.” sözünün mana derinliğini aşan olayların yaşandığı, bir vatan kalbinin attığı yer olarak ise tarihe kendini kabullendirmiştir.

Malazgirt savaşı ne ise Çanakkale o dur. Bedir savaşı ne ise Çanakkale ona eştir. Milletimiz cümle âlemi İslam’a örnek teşkil eden ve kalplerde zafer sevinci yaşatan bir mücadele gösterdiler. Arı burnunda, conk bayırında ve her köşesinde çetin mücadeleler verilmiş, bir saniye sonra öleceğine bilmesine rağmen gözünü kırpmadan siperlere atılan Şehitlerimiz bizlere vatan için hangi ruh halinde olunması gerektiğini acı bir şekilde göstermiştir. Düşman yaralılarını ise kendi siperlerine götürüp tüm dünyaya insanlık dersi vermiştir. Nusret gemisi cesaretin ne demek olduğunu, Seyit Onbaşı ise tek kişi kalsan bir milletin kaderini değiştirebileceğini bizlere ispatlamıştır. Tüm gücü ile en yeni ve son teknoloji ile gelen orduları eşit olmayan imkânlar ile karşılayan ecdadımız Çanakkale’nin geçilemeyeceğini herkese ilan etmiş.

Bu duygular ışığın da sözlerime son verirken belirtmek isterim ki birileri bugün yine tüm güçleri ve son teknolojileriyle üzerimize gelseler de karşılarında her daim Çanakkale ruhuyla ve o gün orada şahadete erenlerin torunları olarak yeniden karşı koyacağız.
104 yıl önce bugün bizlere bu zaferi canlarıyla hediye eden yüce ecdadımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diler, bu kutlu zaferin milletimize yeniden birlik ve berberlik içerisinde Çanakkale ruhunu diri tutmayı nasip etmesini niyaz ederim.

Melikşah ATASOY
Akçaabat Ülkü Ocakları Başkanı


Yoruma kapalı.