logo

Medeni dünyanın yüz karası, Hocalı Soykırımı

meliksahatasoy kurban bayramı akçaabat

26. yılında Hocalı Soykırımında hayatlarını kaybeden soydaşlarımıza  Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum. 
Tarihi süreç içerisinde ‘katliam’, ‘soykırım’, ‘asimilasyon’, kültürleriyle yetişen Avrupa ve onun uzantılarından bir tanesi olan Ermenistan (Armenia) tarihler 26 Şubat 1992’yi gösterirken öz Türk toprakları olan Dağlık Karabağ bölgesini ele geçirmek üzerine harekete geçmiş ve bu aşamada buldukları bütün erkek, kadın ve çocuklardan adeta uydukları 1915 Ermeni Soykırımı uydurmasının intikamını alırcasına, uluslar arası savaş hukukunu hiçe sayarak bir ‘katliam’ gerçekleştirmiş ve bu kahpece yapılan harekât sonrasında yüzlerce masum kardeşimiz feci şekilde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Ne yazıktır ki Hocalı Soykırımına Avrupalı ve onun bağlantılı olduğu devletler göz yummuşlar sadece Türk ve İslam Devletleri seslerini çıkararak bu vahşete karşı bir duruş göstermiştir. Tarihte Türk katliam yaptı diye bir anekdot göremeyiz ama tarihte bir Ermenistan katliam yaptı deriz ve sonuna kadar arkasında durmaya devam ederiz. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki bu kuvvetli kan ve devlet bağı Hocalı Soykırımından sonra son derece yüksek bir dereceye ulaşmıştır.  Mensubu olduğum Türk milletinin bir ferdi olarak hiçbir mazluma, yardıma muhtaca, zora düşmüşlere yüz çevirmediğim, el uzattığım için bir kez daha gururlu ve huzurluyum.

Siz değerli vatandaşlarımızın, evlatlarınızın ve bizden sonra gelecek nice nesillerin Hocalı Soykırımını adını bilircesine hatırlamasını ve hassasiyetlerini son noktada göstermesini temenni ediyorum. Bilhassa Yurt dışında yaşayan Türkleri Hocalı Soykırımını dünyaya anlatmasını rica ediyorum. Türk adı yaşadıkça, bütün mazlumlar rahat olsunlar. Biz zorluk bilmeden,  yılmadan ve yıkılmadan atalarımız gibi her gün ve her dakika elimizden gelenin fazlasıyla bütün insanlığın yanında durmaya söz verdik.

 Açıklamamı bu duygu ve düşüncelerle bitirirken 26. yılında Hocalı Soykırımında hayatlarını kaybeden soydaşlarımıza  Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum.

Akçaabat Ülkü Ocakları Başkanı Melikşah ATASOY