logo

Mübarek Üç Aylar Hayırlara vesile olsun

meliksahatasoy kurban bayramı akçaabat

19 Mart Pazartesi Günü girmiş olduğumuz mübarek üç ayların Türk-İslam alemine hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ederim.

Yüce Allah biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar bahşetmiştir. Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince; Peygamberimiz: “Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua ederlerdi.
Peygamberimiz’in bu aylar hakkında verdiği bilgiler Müslümanlarca büyük önem arz etmektedir. Peygamber Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.
Mübarek üç aylara kutsiyet kazandıran diğer bir önemli özellik beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde olmasıdır. Receb ayının ilk cuma gecesi Regâib kandilidir. İslâm âlimleri, Peygamberimiz’in bu gecede Yüce Allah’ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu sebeple şükür ve hacet için namaz kıldığını bildirmektedirler. Yine Receb ayının yirmi yedinci gecesi İslâm dünyasında Miraç kandili olarak kutlanır. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece nâzil olan Bakara sûresinin son âyetleri ile Müslümanların sıkıntılarının sona ereceği ve ümmet-i Muhammed’e Allah’a ortak koşmadıkları, tevhidden ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir. Ayrıca İsrâ suresinin bir bölümünde İslâmî emir ve yasakları özet olarak içeren âyetler de bu gecede indirilmiştir Bu duygu ve düşüncelerle  üç ayların en önemlisi olan Ramazan ayına ve bayramına ulaşmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyaz eder,  tüm Türk-İslam aleminin Regaip Kandilini Kutlarım.
Akçaabat Ülkü Ocakları Başkanı
Melikşah Atasoy